Mýty o výživě 

V běžném životě jsme pravděpodobně bombardováni více radami o dietě a výživě než jakýkoliv jiný subjekt. Avšak mnoho z těchto informací je selektivních a nedají se nutně použít pro každého. Můžete si být jisti, že naši experti mají hluboké znalosti a budou poskytovat poradenství na taková témata, jako zda všechny ovocné šťávy jsou pro Vás skutečně dobré nebo jestli rostlinné tuky jsou pro Vás vždy lepší než tuky živočišné.

Tělo nepotřebuje žádný další protein k výstavbě svalů

Nepatrný dodatečný požadavek je často vysvětlován skutečností, že „pouze“ 20 % svalu se skládá z proteinu. S přírůstkem svalů 5 kg za rok tedy skutečná tělesná substance se zvýší pouze o 1 kilogram. Tento dodatečný požadavek zjevně může být snadno pokryt prostřednictvím potravin.

V tomto propočtu je bohužel přehlížen jeden aspekt, a to, že sportovci pro vybudování svalstva obecně trénují intenzivně 3 x týdně. Ideální přeměnu tréninku do svalů můžete dosáhnout pouze tehdy, pokud pak tělu poskytnete kvalitní živiny. Jasné spojení mezi příjmem proteinů a svalovým růstem je rovněž potvrzeno Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA).

Konzumace kvalitních bílkovin také stimuluje uvolňování blahodárných hormonů, proteinovou syntézu ve svalech, stoupá „termo-efekt“ jídla (množství kalorií k trávení a jeho využití), stejně jako vzrůstá nasycení – to pomáhá snižovat touhu po „něčem malém k jídlu“ nebo po nevhodných potravinách.

Rostlinné tuky jsou zdravější než živočišné tuky.

Toto zobecnění nelze udělat na všech úrovních. Tuky s vyšším podílem omega-3 a mono-nenasycených mastných kyselin jsou obsaženy pouze v rybím oleji, lněném oleji a olivovém oleji, které jsou proto doporučovány. Bez olejů bohatých na omega-6 mastné kyseliny, jako např. olej ze semen světlice barvířské, slunečnicový olej a kukuřičný olej, byste se měli obejít.

Stejně tak by měly být vypuštěny poškozené tuky jako hydrogenované tuky obsažené ve zpracovaných potravinách, protože jsou to tuky, které tělo obtížně zpracovává, a které mohou zasahovat do metabolických procesů v těle a způsobit řadu zdravotních problémů.

PŘÍLIŠ MNOHO PROTEINU MŮŽE ZPŮSOBIT LEDVINOVÉ POTÍŽE

Německá výživová asociace (DGE) klasifikovala příjem proteinu 2.0 g/kg tělesné hmotnosti a den jako bezpečný pro člověka. Mírně vyšší proteinová hladina může být doporučována pro diabetiky bez ledvinových problémů. Jestliže kombinujete zvýšený příjem kvalitních tuků se snížením sacharidů, metabolická situace se často zlepší.

Protein podporuje dnu

Výrobky bohaté na proteiny mají různou hladinu purinů, které jsou-li rozštěpeny, tvoří kyselinu močovou v těle. To zase podporuje dnu. Mléko je nízko-purinová potravina a proteinové koktelky jsou prakticky zcela bez-purinové. Takže jsou vynikající pro zajištění proteinových požadavků s minimálním množstvím purinů.

Ve vyšším věku protein už není tak důležitý

Přiměřený zdroj proteinů se stává ještě důležitějším, když stárnete. Protein je zodpovědný za vitalitu, strukturu buněk a udržování kostí, vazů a kloubů, stejně jako podporuje imunitní systém. Jakékoliv strádání obecně škodí fyzickému i duševnímu zdraví.

Proteinové koktejly mohou za to, že přibíráte

Naopak, proteinové koktejly jsou nízkotučné a nízkokalorické, takže snižují riziko příjmu přebytečných kalorií. Co do poměru kalorií ke kvalitnímu proteinu, koktejly vycházejí nejlépe.

Protein způsobuje hyperaciditu (kyselost) těla

Chyba. Přetížení živočišnými proteiny může porušit acido-basickou rovnováhu v těle. Jestliže jsou na denním jídelním lístku rostlinné proteiny z ořechů a luštěnin, stejně jako zelenina a ovoce, acido-basická rovnováha zůstává stabilní. Díky vysokému obsahu minerálů jsou proteinové koktejly klasifikovány jako neutrální a mohou dokonce posilovat kosti.

Netučné cukrovinky jsou lepší pro figuru

Ne vždycky! Bohužel netučné cukrovinky jako např. želé cukrovinky obsahují kolem 70 % čistého cukru. 300 g sáček tedy obsahuje neuvěřitelných 840 kalorií v podobě 210 g cukru. Tato energie může být spálena během 90 minut cvičení nebo ji tělo může přeměnit na tuk. Bohužel pořekadlo:„chviličku na rtech, navždy na bocích“ je až příliš výstižné, pokud jde o většinu drobností k zakousnutí. Kvalitní proteinové tyčinky jsou lepší a můžete si je užít bez pocitu viny.

vejce jsou cholesterolové bomby

Poloviční pravda. Vejce obsahují cholesterol a některé formy cholesterolu jsou spojovány s kardiovaskulárními chorobami. Ale příjem cholesterolu, který přijímáte ve stravě má velmi malý vliv na cholesterolový profil v těle – většina cholesterolu ve vašem těle je vytvořena tělem, protože to hraje životně důležitou roli např. při ochraně buněčných membrán a nervů a v podpoře imunitního systému a produkci hormonů. Rovnováha různých typů cholesterolu v těle je skutečný problém. Hladiny 'dobrého cholesterolu' versus 'špatného cholesterolu' jsou pozitivně ovlivněny správnou stravou (snížení příjmu cukru např.), cvičením a zdravým životním stylem (snížení příjmu alkoholu, zastavení kouření). Skutečně podle řady současných studií slepičí vejce mají pozitivní vliv na hladinu cholesterolu.

OVOCNÉ ŠŤÁVY JSOU ZDRAVÉ

Chyba. Jedna sklenice pomerančové šťávy se snídaní a po cvičení je snadnou cestou, jak zvýšit příjem ovoce. Musí však být užívány s mírou a v případě nadváhy tyto vysoce kalorické nápoje často způsobí, že se vyvážená strava vymkne z ruky. Doporučení zní: „Nepijte kalorie.“

Mražené ovoce a zelenina ztrácejí hodně vitamínů

Chyba. Čerstvé ovoce je ovšem ideální pro zásobení těla nezbytnými vitamíny. Pokud není čerstvé, tak to automaticky neznamená, že není dobré. Mražené ovoce a zelenina se sbírají v době jejich optimální zralosti, když je obsah vitamínů nejvyšší. Krátce po sklizni jsou šokově zmraženy a zabaleny v sáčcích, které nepropouštějí světlo a vzduch. Tímto způsobem se většina vitamínů uchová. V konzervovaných potravinách jsou ztráty vyšší, ale i toto ovoce a zelenina dělá naši stravu zdravější.

Jako žena budu mít velké svaly, když budu pít proteinové KOKTEJLY

Chyba. Ženy mají nižší hladinu testosteronu v těle než muži. Posilovací trénink na strojích a strava bohatá na proteiny místo toho vede ke zpevnění těla a pojivové tkáně .

Ořechy způsobují tloušťku a jsou nezdravé

Chyba. Ořechy obsahují mnoho nezbytných mastných kyselin, které tělo potřebuje k vybudování buněk. Hodnotné tuky také mají pozitivní vliv na hladinu lipidů, tudíž chrání krevní cévy před kalcifikací. Ořechy také poskytují mnoho vitamínů a minerálů, např. vitamín E a železo. Jedna malá hrst nasypaná na salát bude přínosem pro zdraví.

Voda je nejlepší sportovní nápoj a barevné nápoje v POSILOVNě jsou nezdravé a bezcenné

Chyba. Bohužel voda stěží obsahuje jakékoliv minerály. Sportovní nápoje jsou ideální pro to, aby vrátily tělu to, co se ztratilo potem při tréninku. Obsahují vápník, draslík, a hořčík a tedy zabraňují bolestem hlavy nebo křečím jako důsledku dehydratace.

Jestliže zdravě jím, nepotřebuji žádné sportovní nebo výživové doplňky

Chyba. V našich stresu-plných každodenních životech je často obtížné udržet vyváženou stravu. Zde mohou být sportovní doplňky užitečným přídavkem k jídlu. Samozřejmě nejsou náhražkou stravy, ale můžou pomoci optimalizovat vaši výživu.

Rýsování svalů

Být fit a dobře vypadat

Výdrž

Budování svalové hmoty

Zpevněná a ve formě

Snižování hmotnosti