Kreatin byl objeven v první polovině 19. století jako složka hovězího vývaru a na nějakou dobu byl Leibigův Fleischextrakt (masový extrakt) jediným zdrojem. V devadesátých letech se chemická syntéza stala účinnější a tak začal být používán ve velkém v průmyslové výrobě. Firma Degussa vyvinula syntetický postup (srov. US pantent 5 719 319), který zaručoval tu nejvyšší kvalitu, čistotu a bezpečnost a tento produkt vešel na trh pod značkou Creapure. Díky tomu, že Creapure je syntetizován chemickou reakcí s použitím základního materiálu, který nepochází ze zvířat, je zaručeno, že nedojde k nákaze BSE a je vhodný pro vegetariány.
Kreatinmonohydrát se používá při škále různých nervosvalových poruch za účelem urychlení rehabilitace. Může se jednat o uskřípnutí nervů, dočasná ochrnutí apod., které vyžadují součinnost s odborným terapeutem, trénování (procvičování) postižené tkáně a jejichž náprava většinou trvá od 1 do 9 měsíců. Další skupinou osob, která užívá kreatin monohydrát, a to takřka denně, jsou osoby s vrozenými chorobami typu spinální muskulární atrofie a onemocnění C-M-T.
Použití kreatinu pro léčebné účely (svalové, neurologické a kombinované choroby, artritida, infarktové stavy) bylo a stále ještě je zkoumáno. Některé studie ukazují, že kreatin by mohl zpomalovat nástup některých neurodegenerativních chorob. Výsledek experimentu byl připisován schopnosti kreatinu zvýšit dostupnost energie pro buňky, anebo blokaci chemické cesty, jež by vedla k úmrtí degenerovaných buněk. Jiná studie zjistila, že podávání kreatinu mírně zvyšuje fyzickou sílu u lidí postižených neurodegenerativními chorobami .
Rýsování svalů
Být fit a dobře vypadat
Výdrž
Budování svalové hmoty
Zpevněná a ve formě
Snižování hmotnosti